Anasayfa Tarihçe

Tarihçe

Kuruluş ve İsim;

Kulübümüz Ümraniye’de 23.07.2008 tarihinde İstanbul’da yaşayan Kuzey Kafkasya kökenli hemşehrilerimiz tarafından kuruldu. İsim olarak ise tarihimizde gerçekleşmiş olan Büyük Çerkes Sürgünü trajedisinin yaşandığı yıl olarak kabul ettiğimiz 21 MAYIS 1864 tarihinden esinlenilerek FK 1864 SPOR KULÜBÜ ismi uygun bulunmuştur.

Kuruluş amacımız;

FK 1864 Spor Kulübü, Özelde bölgemizde, genelde ise tüm ülke coğrafyamızda gençlerimizin spor yapabilme imkânına sahip olmalarına yardımcı olarak; onların sağlıklı, paylaşmayı bilen, ekip ruhuna sahip ve başarılı sporcular olabilmelerine katkı sağlamak ve alanlarında dünya sporunda söz sahibi olacak nitelikte sporcular yetiştirmektir.

Bu amaca yönelik olarak FK 1864 Spor Kulübü kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yaparak kulübümüzün gelecekte yetiştirici kulüp kimliği ile yetenekli genç sporcular tarafından ilk tercih edilen kulüp olmasını sağlamaktır. Öte yandan yarışmacı kimliği ile kendi öz kaynak düzeninden yetiştirdiği sporcularından oluşturulmuş takımlarla üst liglerde ve mümkün olan tüm spor dallarında kalıcı başarılar elde eden ve ülke sporuna katkı sağlayan marka bir spor kulübü olmasını sağlayacak çalışmalar yapmaktır.

Bu çalışmaların hedefi öncelikle Türkiye’de sonrasında tüm dünyada kendi dallarında yarışabilecek farklı sportif ve ahlaki değerlere sahip yeni nesil sporcular yetiştiren alternatif bir sporcu öz kaynak kulübü olmaktır.

Tüm dallarda spor eğitimi alacak gençlerimizin bu eğitimlerinin yanı sıra,akademik eğitimlerini de aksatmayacak planlamalar yaparak spor dışı alanlarda da en az bir yabancı dil bilen, eğitimli, modern, bilgili ve entelektüel alt yapısı olan gençler olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Gençlerimizi küresel rekabete açık dünyanın her yerinde çalışabilecek ve yarışabilecek niteliklerde dünya vatandaşı olmalarını sağlamaktır.

Aynı zamanda bu gençleri fair play kuralları, evrensel etik değerler ve Çerkes ahlak öğretisini ve kurallarını bilen ve bunları hayatlarına uygulayan bireyler olarak yetiştirmektir.

Bu amaçlar doğrultusunda; amatör bir ruhla önemli olanın ‘’Her şeye rağmen kazanmak değil;hak ederek kazanmak’’ olduğunun bilincinde ve profesyonel bir anlayışla kazanmak için en doğru yolun çok çalışmak, disiplinli olmak, yeniliklere açık olmak, ahlaklı olmak, adaletli olmak ve ekip ruhuna sahip olmak gerektiğini bilerek yarışacağız ve yaşayacağız.

Çerkes değer yargıları ve öğretilerini davranışlarına yansıtan yönetici,sporcu ve taraftarlara sahip

Her yerde örnek gösterilen ve kendisinden övgüyle bahsedilen bir spor kulübü olacağız.

‘’Atalarımız Beşiktaş Jimnastik Kulübünü; Biz de FK 1864 Spor Kulübünü Kurduk’’